ANKARA 1 NO'LU ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Ankara 1 No’lu Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 10 Şubat 2018 tarihinde Genel Merkezimizde gerçekleştirdik. Genel Kurula; Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in yanı sıra, merkez yönetim kurulu üyelerimiz, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin, aynı zamanda divan başkanlığına seçildiği Genel Kurula yaptığı konuşmasına, Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları anlatarak başladı. Afrin’e düzenlenen “Zeytin Dalı Harekatında” şehit düşen TES-İŞ üyelerine ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Şahin, Türkiye’nin bekası açısından zorunlu hale gelmiş olması nedeniyle harekatı yürekten desteklediğini ifade etti.  

Şahin, 15 Temmuz gecesi yaşananlar, Suriye’deki gelişmeler, sınırlarımızda yaşanan savaş ve terör olaylarına bağlı sorunlar gibi nedenlerle kıskaç altına alınmaya çalışılan ülkemizin, zor bir süreçten geçtiğini anlattı. Türkiye’nin bu sorunların üstesinden gelecek güce ve kabiliyete sahip olduğunu ifade etti. TES-İŞ’in milletinin, devletinin ve askerinin yanında olduğunu, Hükümetin aldığı bu kararları sonuna kadar desteklediğini söyledi. Sınırlarımızda terör örgütlerinin varlığının sona ermesi gerektiğini ve Türkiye’nin bu uğurda haklı bir mücadele verdiğini söyledi.   

Çalışma hayatına ilişkin sıkıntıların olduğunu kaydeden Şahin, ülke söz konusu olduğunda bu sıkıntıların ikinci planda kaldığını belirtti. Vergide adalet olması gerektiğini, en iyi sözleşmenin bile vergi dilimleri uygulaması nedeniyle anlamsızlaştığını söyledi. Taşeron işçilerin kadroya alınması ve taşeron sisteminin sona erdirilmesi konusunda beklentilerin tam olarak yerine getirilemediğini, KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin de kadroya geçiş haklarını almaları gerektiğini belirtti. Bir işyerinde, bir tek sendika olması gerektiğini söyleyen Şahin, Kanunlar açık olmasına rağmen KHK ile düzenleme yapılması ve konunun TBMM’de tartışılmaması nedeniyle yeni sorunların ortaya çıktığını anlattı. TÜRK-İŞ Genel Başkanının ortaya çıkan sorunların çözümü için yoğun bir çaba sarf ettiğini, en kısa zamanda yarım kalan bu işin tamamlanmasını temenni ettiğini söyledi.  

Şahin, TES-İŞ’in büyük bir aile olduğunu, büyük fedakârlıklarla kurulduğunu ve bugün sahip olduğu konuma geldiğini ifade etti. Siyasi partilere ve bürokratlara güvenerek, sendikal faaliyet sürdürenleri eleştiren Şahin, bunların gelip geçici olduklarını söyledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Genel Kurulun ilk konuşmasını yapan Şube Başkanımız Dural Karakoç ise 16 Mart 2014 tarihinde yapılan 10 uncu Olağan Genel Kurulda kendilerine verilen görevi üyelerden aldıkları güçle ve TES-İŞ’ li olmanın doğasında bulunan kararlılıkla, yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün gösterdiği yolda yürüyeceklerini ve var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Karakoç, bölücü terör örgütlerine karşı güvenlik güçleri tarafından verilen kararlı mücadelenin terör faaliyetlerini büyük ölçüde sona erdirdiğini kaydetti. FETÖ’ye karşı sürdürülen mücadeleyi yürekten desteklediğini söyledi.


Karakoç, tarımda ve hayvancılıkta Türkiye’nin artık kendi kendine yeterli olamadığını ifade etti ve uygulanan politikalar sonucu, yeterince yatırım yapılmadığı için yeterli istihdamın da sağlanamadığını, işsizliğin arttığını söyledi. Ürettiğinden çok daha fazlasını tüketen ve borç ile yaşayan bir ülkenin, geleceğine güvenle bakılamayacağını, Türkiye’nin üretim ekonomisine dönmesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’ in Başkenti olarak ilan etmesini ve orta doğu politikalarını eleştiren Karakoç, “Hükümetin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtını tüm kalbimiz ve gücümüzle destekliyoruz” dedi. TES-İŞ üyesi şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’ta rahmet diledi.

Karakoç, ülke sorunlarının sendikal sorunların önüne geçtiğini ifade etti. “Sendikal sorunlarımız var, ama geçmiş tarihimiz çok açık seçik göstermiştir ki; TES-İŞ bu sorunların da üstesinden gelecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Taşeron sistemi, iş kazaları ve meslek hastalıkları, kayıt dışı Suriyeli göçmenler ve sendikasızlaştırma gibi sendikaların gündeminde yer alan konulara değinen Karakoç, KİT’lerin 696 Sayılı KHK kapsamı dışında bırakılmasını eleştirdi.

Karakoç sözlerine şu şekilde devam etti: “….Fakat aynı işyerinde çalışan işçilere, eşit işe-eşit ücret verilmesini ve toplu iş sözleşmesinin tamamından yararlandırılmasını talep etmekteyiz. Emeği geçen Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Başbakanımıza, Türk-İş Genel Başkanımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı arz ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından yönetim ve denetim raporlarının okunması ile Genel Kurul çalışmalarına devam edildi. Kongrede yapılan seçim sonuçlarına göre, Ankara 1 No’lu Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Dural Karakoç üstlendi.    

Ankara 1 No’lu Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Ankara 1 No’lu Şube Olağan Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    


Şube Yönetim Kurulu:

Şube Başkanı, Dural Karakoç

Şube Sekreteri, Şefik Doğan

Şube Mali Sekreteri, Arif Koç

Şube Teşkilat Sekreteri, Alp Arslan

Şube Eğitim Sekreteri, Metin Duru


Denetim Kurulu:

Veyis İzgi

Fevzi Habiboğlu

Halil Taş

 

Disiplin Kurulu Üyeleri:

Mustafa Altınbaş

Metin Tıkman

Muzaffer Çatal