KÜTAHYA ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Kütahya Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu,  10 Mart 2018 tarihinde Gülümser Hatun Termal Otel’de gerçekleştirdik. Genel Kurula; Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin yanı sıra, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Genel Başkanımız Mustafa Şahin’in, annesinin vefatı nedeniyle katılamadığı kongrenin divan başkanlığına TES-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ersin Akma seçildi. Akma, genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Akma, Türkiye’nin nefes almaması için çeşitli saldırılara maruz kaldığını ifade etti. Bu saldırıların öncelikli hedeflerinden birisinin, yaşanan gelişmeler karşısında onurlu ve milli bir duruş sergileyen ülkemizi başka ülkeler gibi diz çökmeye zorlamak olduğunu kaydetti.

Ülkemizde biat kültürü oluşturmak amacıyla sağ-sol, laik-anti laik gibi değişik eksenlerde karışıklık yaratılmak istendiğini ifade eden Akma, bazı güçlerin Türkiye’yi etnik ve mezhepsel temelde bölmeye ve kutuplaştırmaya çalıştığını söyledi.

Akma, Türk halkının bu saldırılara en güzel cevabı 15 Temmuz’da verdiğini belirtti.

Bazı devletlerin hamiliği olmadan herhangi bir terör örgütünün 30 sene ayakta kalamayacağını ifade eden Akma, Leopar tanklarının kullanımı ve ABD’den isteğimiz füze ve yazılımlar konusunda yaşananları hatırlattı. Güçlü bir Türkiye’nin istenmediğini, Gelişmiş silahların para dahi alınmadan terör örgütlerine verildiğini söyledi.  

Akdeniz’in adeta bir utanç denizi haline getirildiğini ve canını kurtarmak için Suriye ve Irak’taki savaştan kaçmaya çalışan binlerce insanın boğularak nasıl can verdiğini hatırlatan Akma, Suriye’de ve Irak’taki savaşta milyonlarca insanın öldürülmesine uluslararası camianın sessiz kaldığını belirtti. Gelişmiş bazı ülkelerin Dünyayı kaos ortamına sürükleyerek, zenginliklerine zenginlik kattıklarını ifade etti.

Akma, zaafları ve eksiklikleri de olsa ülkenin içinden geçtiği bu zor koşullar altında taşeron işçilere kadro konusunun gündeme alınması nedeniyle başta Cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Kütahya Şube Başkanımız Eşref Erden sözlerine, sendikal örgütlülüğün öneminin altını çizerek başladı.  Çalışma hayatının her gün zorlaştığını, örgütlenme oranlarının ise azalmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin sınırlarında yaşanan savaşa ve oluşturulmak istenen terör koridoruna değinen Erden, sözlerine şu şekilde devam etti: “…ülkemizin güney sınırında emperyalist devletler tarafından kurulmaya çalışılan terör devletine mani olmak, sınır güvenliğimizi korumak ve ülkemizin bekası için, yaşadığımız coğrafyayı vesayet savaşıyla kana bulayan terör örgütleri ve onlara her türlü desteği sağlayan sözde dost ve müttefiklerimize ve yedi düvele karşı savaş veriyoruz….”

Afrin’de geniş çapta kazılmış terör mevzilerinin Türkiye’yi yok etmek amacıyla hazırlandığını ifade eden Erden, Zeytin Dalı Harekatında mücadele eden Mehmetçiğimize Kütahya’dan selam gönderdi.

“Allah ordumuzu muzaffer eylesin” diyerek konuşmasını sürdüren Erden, teşkilatımıza bağlı 2 bin 200 çalışan ve sendikalı olmayan beyaz yakalı çalışanlarla birlikte başlatılan ‘Bugün Mehmetçik için çalışıyoruz’ kampanyası ve usulüne uygun bir şekilde Mehmetçik Vakfına yapılan bağış hakkında bilgi verdi.

Zorlu grubuna ait Osmangazi Elektrik Anonim Şirketi’nin başlatılan kampanyaya katılan çalışanların 1 günlük kazançlarını karşıladığını anlatan Erden, ilgilileri tebrik etti.


Erden, işsizlik sorunun devam ettiğini, işçi kazanımlarının her geçen gün yok edilmeye çalışıldığını, sendikal hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığını, bunun yanında 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile siyasallaşmış, yetkisiz sendikaların önünün açıldığını ifade etti. Özel sektör işyerlerindeki örgütlülüğü sürdürebilmek için büyük mücadeleler verildiğini ve sorumluluklarının farkında olduklarını kaydetti.

Gelir dağılımının işçi, memur, esnaf ve köylüler aleyhine bozulduğunu, yüzde 11’lik büyüme oranının işçi sınıfına katkısının tartışılır hale geldiğini belirten Erden, son dört yılda artan toplam sendika üye sayılarının konfederasyonlara göre dağılımını değerlendirdi.

Erden, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir Türkiye’nin istenmediğini, bu nedenle 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminde de olduğu gibi terör örgütlerine her türlü desteğin verildiğini anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından yönetim ve denetim raporlarının okunması ile Genel Kurul çalışmalarına devam edildi. Kongrede yapılan seçim sonuçlarına göre, Kütahya Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Eşref Erden üstlendi.    

Kütahya Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Kütahya Şube Olağan Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.   

 

Kütahya Şube Yönetim Kurulu:

Eşref ERDEN
Şube Başkanı

Ramazan İLHAN
Şube Sekreteri,

Mehmet TAVALI
Şube Mali Sekreteri,

Kurban KOÇAK
Şube Teşkilat Sekreteri,

Murat YAVAŞ
Şube Eğitim Sekreteri,

 

Kütahya Şube Denetim Kurulu:

Murat BALLIK

Yusuf GÜLEÇ

Selehattin KOYUN

 

Kütahya Şube Disiplin Kurulu Üyeleri:

Ahmet TURAN

Kenan ÖZTÜRK

Tuncer TOK