EDİRNE ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Edirne Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 1 Nisan 2018 tarihinde Margi Otel’in Konferans Salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin yanı sıra, şube başkanlarımız, işveren temsilcileri ile delegeler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurulda divan başkanlığına seçilen Genel Başkanımız Mustafa Şahin, yaptığı konuşmada Türkiye’deki genel durumu ve başta taşeron işçilerin kadroya alınması olmak üzere çalışma hayatı ile değerlendirmelerde bulundu.

Şahin, Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatına ve TES-İŞ’in verdiği desteğe değindi ve sınırlarımızın terörden arındırılması için bu harekatların gidebildiği yere kadar gitmesi gerektiğini dile getirdi.

Taşeron işçilerin kadro alınması ile ilgili bir KHK çıkarıldığını ve bazı işçilerin kadroya geçtiklerini söyleyen Şahin, bazı işçilerin ise kadroya geçemediğini anlattı. Kadro bekleyenler için çalışmaların devam edeceğini belirtti. Sürecin aceleye getirildiğini sendikalarla istişare edilmeden ve TBMM’de tartışılmadan KHK ile düzenlendiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

‘‘Üzüntümüz şu; keşke bu konuyu birlikte masaya yatırsaydık, ne eksiği varsa tartışsaydık da bugün yaşadığımız bu eksiklikleri yaşamasaydık. Bu konunun KHK ile alelacele çıkartılması bu aksaklıkları beraberinde getirmiştir. Şu anda kamuda çalışan arkadaşlarımızın bir kısmı kadroya geçememiştir…’’

Şahin, kadroya geçemeyenler arasında KİT’lerde çalışanların da yer aldığını ifade etti. TÜRK-İŞ’in üye sendikalarla birlikte düzenlediği miting ve diğer etkinliklerle yıllardır verdiği  mücadeleyi anlattı. TÜRK-İŞ’in bu soruna çözüm getirecek bir düzenleme yapılması için verdiği emeğin, başkaları tarafından sahiplenilmeye çalışıldığını anlattı. Bu yapıların kendilerine üye olmayan işçilere kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınavda başarılı olamayacaklarını söylediklerini dile getiren Şahin, sendikal hareketin kimseye baston olmayacağını söyledi. Hükümet daha bir şey söylemeden onun ötesinde açıklama yapmaya hevesli bu yapılara sendika denilemeyeceğini ifade etti.

Şahin, TES-İŞ’in geçmişini ve bugünlere nasıl geldiğini anlattı. Özelleştirmelerin de etkisiyle Şubenin kapanma noktasına geldiğini, ancak örgütlenme çalışmalarıyla üye sayısının bin iki yüzlere yükseldiğini söyledi ve yönetimi çalışmalarıyla kutladı. Ayrıca vergi adaletsizliğine değinen Şahin, vergi dilimlerinin sözleşmelerde elde edilen kazanımları ortadan kaldırdığını ifade etti.

 

Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Edirne Şube Başkanımız Zeki Şişko da aynı şekilde bağımsız olmayan ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da ifade ettiği gibi hormonlu sendikaların bulunduğunu söyledi. İşçilerin bağımsız olmayan bu yapılara rağbet etmemesini isteyen Şişko, bunların gerçek sendikal mücadeleye zarar verdiğini dile getirdi. Gerçek ve bağımsız sendikaların varlığının işçinin menfaatlerinin yanında işyerinde verimlilik ve ülke kalkınması açısından da son derece önemli olduğunu anlattı. Bunun aynı zamanda demokrasinin temel şartlarından birisi olduğunu söyledi. 

Şişko, mevzuatımızdaki tüm gelişmelere rağmen Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşamadığına değindi ve ülkemizin kanayan yarasının sarılabilmesi için düzenlemelerin tam olarak uygulanması gerektiğini ifade etti. Sendikanın bu konuda her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi.      

Göreve geldikleri 2014 yılında Edirne Şubesi’nin üye sayısının 800 olduğunu ve yürütülen örgütlenme çalışmaları neticesinde bu sayının 1200’e ulaştığını anlatan Şişko, koltukta oturmayacaklarını ve daha çok çalışacaklarını söyledi.

 

 

Yapılan konuşmaların ardından yönetim ve denetim raporlarının okunması ile Genel Kurul çalışmalarına devam edildi. Kongre çalışmalarının ardından gerçekleştirilen seçim sonuçlarına göre, iki adayın yarıştığı Edirne Şube Başkanlığı görevine yeniden Zeki Şişko seçildi.

Edirne Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Edirne Şube Olağan Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.    

 

Edirne Şube Yönetim Kurulu:

Zeki ŞİŞKO
Şube Başkanı

Yasin KAYA
Şube Sekreteri,

İbrahim KILAVUZ
Şube Mali Sekreteri,

Tuncay KORKMAZ
Şube Teşkilat Sekreteri,

Mehmet GELMİŞ
Şube Eğitim Sekreteri,

 

Edirne Şube Denetim Kurulu:

Ercan Sabri SIRMAKEŞ

Bülent TANRIVER

Musa MUSAOĞLU

 

Edirne Şube Disiplin Kurulu Üyeleri:

Ceyhun YILMAZ

Aykut ÇELİKBİLEK

Yasin TAKATAK