İSTANBUL 1 NO’LU ŞUBEMİZİN 8. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

31 Mart 2018 tarihinde Wyndham Grand Otelin toplantı salonunda gerçekleştirdiğimiz İstanbul 1 No’lu Şubemizin 8. Olağan Genel Kuruluna Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin yanı sıra, şube başkanlarımız, sendikacılar, çok sayıda işveren temsilcisi ve delegeler katıldı.

Dört yıllık faaliyetlerin anlatıldığı slayt gösteriminin ardından Şube Başkanımız Rıdvan Uyar’ın açış konuşması ile başlayan Genel Kurulun divan başkanlığına Genel Başkanımız Mustafa Şahin seçildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendiren, ülkenin terör ve savaşlar yüzünden ağır bedeller ödediğini söyleyen Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“…Türkiye’nin bekasını, demokrasimizi özgürlüklerimizi ve geleceğimizi tehdit edecek her konuda devletin yanında olduğumuzu her defasında söylüyoruz. Bu değerler olmadan sendikal haklardan işçi hak ve özgürlüklerinden bahsetmenin mümkün olmadığını biliyoruz.

…Savaşların başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan hakları, demokrasi, sendikal haklar, sosyal haklar, işçi hak ve özgürlükleri ve işyerleri üzerindeki yıkıcı etkilerini bilen bir sendika olarak her zaman barıştan yana olduk.

TÜRK-İŞ’in yıllardır verdiği mücadeleyi hatırlatarak, taşeron mücadelesinin adil bir şekilde ve gerçek anlamda sona erdirilmesi gerektiğini anlatıyoruz. Bu konudaki düzenlemenin bir işyerinde birden fazla sendikanın varlığına yol açabileceğini ve bu durumun çalışma barışı açısından tahrip edici olacağını ifade ediyoruz. Kitlere kadro uygulamasını önümüzdeki günlerde uygulamaya koymalarını bekliyoruz.

Önemli bir başka konu, işçilerin özgür iradeleri ile diledikleri sendikaya üye olma hakkıdır. Bir ülkede gerçek anlamda sendikal hareketin var olabilmesi için hayati olan bu hak, imzalanan uluslararası sözleşmeler ve mevzuatımız ile güvence altına alınmıştır.

…Sendikamız son yayınlanan istatistiklere göre; sektörün yaklaşık yüzde 25 inde örgütlüdür. Oranlara bakıldığında, Türkiye’deki sendikalar arasında birincidir… Sendikasız tek bir enerji işçisi kalmaması gerektiğine inanıyoruz… Gerek örgütlenme gerekse kongre sürecinde demokrasinin tam olarak işlemesi için azami özeni gösteriyoruz.”  

Şahin, “Dijitalleşme”, “Yeşil İşler”, “Endüstri 4.0” gibi uluslararası sendikal hareketin gündeminde olan konuları ve geleceği takip etmek için çaba sarf edileceğini ifade ederek sözlerine son verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Genel Kurulun açış konuşmasını yapan İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Rıdvan Uyar ise sözlerine üyelere ve delegelere dört yıl boyunca verdikleri destek için teşekkür ederek başladı. Uyar sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sendikamız ülkemizin çalışma hayatının önemli bir bileşeni olup, enerjinin ülke kalkınmasındaki stratejik öneminin bilinci içerisinde mücadelesini sürdürmüştür.

Barışçı yollarla yasalara saygılı bir şekilde işçi hak ve özgürlüklerini en üst düzeyde korurken, Anayasal düzene ve Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine karşı yapılan her türlü yıkıcı faaliyetle mücadele etmek ülkümüz olmuştur.

FETO terör örgütünün darbe ve işgal girişimi karşısında sendikamız, Türk-İş ile birlikte milletimizin ve demokrasinin yanında yer almıştır. Bu alçakları, vatan hainlerini lanetliyorum.”

İş kazalarına, sendikal örgütlenmenin önündeki engellere değinen Uyar; işçilerin serbestçe, hiçbir baskıya maruz kalmadan diledikleri sendikaya üye olabilmeleri gerektiğini söyledi.  

Uyar, 2010 yılı öncesi ve sonrasında, özellikle dağıtım sektöründe gerçekleştirilen özelleştirmeleri ve bu süreçte alınan önlemleri hatırlatarak, yoğun çalışmaların ardından elde edilen kazanımları anlattı. Şube faaliyet alanındaki işyerlerinin tamamını ziyaret etmeye ve istişare toplantıları yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi.  

Geçen yıl bağıtlanan 17.Kamu Toplu İş Sözleşmesi konusunda Koordinasyon Kurulu Toplantılarına katılan ve büyük emeği geçen Genel Başkanımıza, Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimize ve Şube Başkanlarımıza teşekkür etti. 

Yapılan konuşmaların ardından yönetim ve denetim raporlarının okunması ile Genel Kurul çalışmalarına devam edildi. Kongrede yapılan seçim sonuçlarına göre, İstanbul 1 No’lu  Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Rıdvan Uyar üstlendi.    

İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. İstanbul 1 No’lu Şube Olağan Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.

 

İstanbul 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu:

Rıdvan Uyar
Şube Başkanı

İsmail KILIÇASLAN
Şube Sekreteri,

Erdal KAYA
Şube Mali Sekreteri,

Ali ÇATKIN
Şube Teşkilat Sekreteri,

Buminhan AKSU
Şube Eğitim Sekreteri,

 

İstanbul 1 No'lu Denetim Kurulu:

Hasan GÜLTEKİN

Atay ÖKTEM

Murat ABATAY

 

İstanbul 1 No'lu  Disiplin Kurulu Üyeleri:

Cüneyt ÇOBAN

Mustafa KOCA

Ender ÖZÇELİK