INDUSTRIALL İCRA KURULU SERBEST AMA ADİL TİCARET ÇAĞRISINDA BULUNDU
< Geri

Enerji,  maden, kimya, metal, tekstil gibi pek çok sektörde örgütlü ve tüm dünyada elli milyondan fazla işçiyi temsil eden Industriall Küresel Sendikasının İcra Kurulu Toplantısı,  26-27 Nisan 2018 tarihlerinde Cenevre kentinde gerçekleştirildi. 


Toplantıya sendikamızı temsilen Brezilya'da gerçekleştirilen dünya kongresinde bin beş yüz delegenin oyu ile İcra Kurulu asil üyesi  seçilen Genel Başkanımız Mustafa Şahin katıldı. Şahin aynı zamanda toplantı öncesinde gerçekleştirilen Avrupa Bölge toplantısına da katıldı. 


Toplantının gündeminde tüm bölgelerde ve dünyada sendikal hareketin sorunları, Belarus, Bangladeş, Meksika, Cezayir ve diğer ülkelerde sendikal hak ihlalleri, kadın işçilerin sendikal hareket içerisindeki ve yönetim kademelerindeki durumu, küresel çerçeve anlaşmaları, tedarik zincirlerinde sendikal haklar, artan düzensiz çalıştırma biçimleri, dijitalleşme ve sendikal hareket üzerindeki etkileri, iş sağlığı ve güvenliği gibi konular yer aldı. 

 

Türkiye'deki genel durumun ve sendikal hareketin karşı karşıya olduğu sorunların da görüşüldüğü toplantıda; gelecek yıllarda petrol, gaz ve kömür gibi karbon temelli fosil yakıtların tüketiminden vazgeçilmesi ve enerjideki dönüşümün Industriall üyesi ilgili sendikalara ve işçilere olası etkileri de değerlendirildi.  


Toplantıda eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'yanın serbest bırakılması için destek verilmesi, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili kampanyalara devam edilmesi ve bu kampanyaların güncellenmesi konularında kararlar alındı. İcra Kurulu, toplantının ardından Birleşmiş Milletlerin önünde bir gösteri düzenleyerek Lula'nın serbest bırakılmasını istedi. 

 

İcra Kurulu, özellikle 2008 ekonomik krizi sonrasında artan korumacılığın istihdamın ve iş yerlerinin korunmasına bir katkısı olmadığını vurguladı ve ticaretin serbest ama adil olması gerektiğinin altını çizdi. 

 

Toplantıda, 2020 yılında gerçekleştirilecek IndustriALL dünya kongresinin Güney Afrika'da yapılmasını öngören öneri kabul edildi. Bir sonraki İcra Kurulu toplantısı ise 29-30 Kasım 2018'de Meksika'da yapılacak.