ŞAHİN: “Kudüs’ün Statüsünün Değiştirilmesine Yönelik Girişimleri ve İsrail’in Uyguladığı Katliamı Lanetliyor, Uluslararası Toplumu Göreve Çağırıyoruz”
< Geri

ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini İsrail’in 70. kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs 2018 tarihinde Kudüs’e taşıması ve Filistin Halkının başlattığı barışçıl gösterilerde İsrail’in katliam uygulaması üzerine; Genel Başkanımız Mustafa Şahin, aşağıdaki şekilde bir açıklama yaptı:

“ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in 70. kuruluş yıldönümüne denk gelen 14 Mayıs günü ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını ve Kudüs’ün statüsünü İsrail lehine değiştirme girişimini asla kabul etmiyoruz. Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma amacı taşıyan bu girişimin son derece tehlikeli ve endişe verici olduğunu bu karar ilk dile getirildiği gün de deklare etmiştik.

Uyarıları dikkate almayan ABD Başkanı Trump, sonuçlarını bile bile dokunulmaması gerekene dokunmuş, sorumsuzca aldığı karar neticesinde bugün onlarca Filistinlinin ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına neden olmuştur. Maalesef, Orta Doğu bir kez daha kan gölüne dönmüştür. Bir tarafta katliam yaşanırken diğer tarafta ABD’nin ölümleri ve yaşanan katliamı görmezden gelerek açılış töreni düzenlemesi ise tam bir talihsizliktir.   

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası olarak, üç semavi dinin kutsal şehri olan Kudüs’ün statüsünün değiştirilmesine karşı çıkıyor, bölgede kan, gözyaşı ve yeni gerginliklere neden olan ABD girişimini ve Filistin Halkının başlattığı barışçıl protestolar esnasında İsrail’in uyguladığı katliamı şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

 

Verdikleri varoluş mücadelesinde her zaman olduğu gibi Filistin Halkı ile dayanışma içerisinde olacağımızı ifade ederek, Orta Doğu’da akan kanın bir an evvel durması, bölgedeki sorunlara çözüm bulunması ve barışın hakim kılınması için uluslararası toplumu göreve çağırıyoruz.”