ISPARTA ŞUBEMİZİN 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
< Geri

Isparta Şubemizin 11. Olağan Genel Kurulunu, 29 Nisan 2018 tarihinde Hilton Garden Inn Otel’in Konferans salonunda gerçekleştirdik. Genel Kurula; Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin yanı sıra, şube başkanlarımız, işveren ve siyasi partilerin temsilcileri ile delegeler katıldı.

Aynı zamanda kongre divan başkanlığına seçilen Genel Başkanımız Mustafa Şahin yaptığı konuşmada sendikaların güncel sorunları ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şahin, ülke gündeminin yoğun olduğunu, Türkiye’nin seçim atmosferi içerisine girdiğini söyledi. Bu süreçte işçinin sorunları ve beklentilerinin seçim gündemi nedeniyle geri planda kalmaması, çalışma hayatı ile ilgili işlerin sekteye uğratılmaması gerektiğini söyledi.

Seçim sonuçlarının ülke için hayırlı sonuçlar getirmesini dileyen Şahin, çalışma hayatı ile ilgili henüz yapılmayan, hala çözüm bekleyen sorunların olduğunu ifade etti.

Şahin, taşeron işçilerin kadroya alınması konusuna değinerek, KİT’lerde çalışanların hala kadro beklediğinin altını çizdi. TES-İŞ’in bu işin takipçisi olacağını, konuya mutlaka çözüm getirileceğini söyledi. Şahin: “KİT’lerde görev yapanların kadroya geçmesi noktasında yapılması gereken neyse yapacağız, aynı haktan onların da yararlanması için gerekli koşulları temin edeceğiz” dedi.  

Toplu sözleşmeler hakkında konuşan Şahin, AKFEN’in sözleşmesinin tamamlandığını belirtti. Bir aylık farkların alındığını söyledi. İşsizliğin ücretlerin düşük seviyelerde kalmasına neden olduğunu ifade etti. Türkiye’de bir tarafta iki bin, iki bin iki yüz liralık ücretler üzerinden toplu sözleşmeler yapıldığını, diğer tarafta bir işsiz ordusunun oluştuğunu söyledi. Sendikaların bu durumu istismar eden işverenlere karşı mücadele ettiğini ifade eden Şahin, mevcut ücretlerle kimsenin geçinemediğini aslında herkesin bildiğini söyledi.

Şahin, işverenle mutabakat sağlamadan örgütlenmenin neredeyse imkansız hale geldiğini; sendikaların tepkisiz kalarak değil, ancak daha fazla örgütlenerek ve güç birliği yaparak bu işi yürütebileceğini ifade etti. Sendikaların siyaset yapmadığını, hükümetin çalışanların temsilcilerini dinlemesi ve sıkıntılarına kulak vermesi durumunda alkışlanacağını söyledi.

İstihdam yaratmanın önemine değinen Şahin, daha güçlü bir Türkiye için adalet kavramının önemini vurguladı. Elde edilen gelirin paylaşılmasında ve ödenen vergilerde adaletli olunması gerektiğini söyledi.  

Şahin, sulama birlikleri ve yardımcı işlerin asıl işkolundan sayılması ile ilgili TÜRK-İŞ ile birlikte sürdürülen çalışmaları anlattı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Isparta Şube Başkanımız Osman Korkmaz da taşeron işçiler konusuna değindi. Kadro sevinci yaşayan taşeron işçiler adına genel başkanımıza, TÜRK-İŞ genel başkanına ve Hükümet temsilcilerine teşekkür etti. Ancak yaklaşık altmış bin kişinin hala kadro bekliyor olmasını kanunun eksikliği olarak değerlendirdi.  Isparta’da bu durumda olan 137 kişinin bulunduğunu ve eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

Kadroya geçen işçilerle ilgili belirsizliklere de dikkat çeken Korkmaz, bu işçilerin haklarına bir an evvel kavuşması ve sözleşmelerden faydalanabilmesi gerektiğini kaydetti. Bir milyon yedi yüz elli binden fazla vatandaşın imzasına rağmen şeker fabrikalarının özelleştirildiğini, bunun doğru bulmadığını belirtti. Yapılacak eylemlerde şeker işçisinin destekleneceğini söyledi.

Korkmaz, Cumhurbaşkanının sözü üzerine sulama birlikleri ile ilgili çalışma başlatıldığını ifade etti. Çalışmalarla ilgili belirsizliklere değindi ve Türkiye genelinde beş bin, Isparta’da 240 birlik işçisinin beklentilerini anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından yönetim ve denetim raporlarının okunması ile Genel Kurul çalışmalarına devam edildi. Kongrede yapılan seçim sonuçlarına göre, Isparta Şube Başkanlığı görevini yeniden seçilen Osman Korkmaz üstlendi.    

Isparta Şube Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına ise önümüzdeki dört yıllık süre için aşağıda isimleri yer alan arkadaşlarımız seçildi.

Kendilerini tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz. Isparta Şube Olağan Genel Kurulu’nun tüm çalışma hayatına ve TES-İŞ camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.  

 

IspartaŞube Yönetim Kurulu:

Osman KORKMAZ
Şube Başkanı

Ali SARI
Şube Sekreteri,

Ahmet KARAŞAHİN
Şube Mali Sekreteri,

İsrafil GÜMÜŞ
Şube Teşkilat Sekreteri,

Adnan YILMAZTÜRK
Şube Eğitim Sekreteri,

 

Isparta Şube Denetim Kurulu:

Süleyman KELLE

Fatih Esin AKTEKELİ

Hasan ÜLKER

 

Isparta Şube Disiplin Kurulu Üyeleri:

Ali KOÇ

Veysel DURSUN

Ali GÖKDOĞAN