GENEL BAŞKANIMIZ ERSİN AKMA, INDUSTRİALL KÜRESEL SENDİKASININ İCRA KURULU TOPLANTISINA KATILDI
< Geri

Genel Başkanımız Ersin AKMA, IndustriALL Küresel Sendikasının İcra Kurulu Toplantısına Katıldı
Toplantıda Yapılan Oylama Sonucunda Türk Metal Sendikası IndustriALL Küresel Sendikası Üyeliğine Kabul Edildi. 
Genel Başkanımız Ersin AKMA, 22 Mayıs 2019'da gerçekleştirilen IndustriALL Küresel Sendikasının İcra Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda uzun bir süredir devam eden Türk Metal Sendikasının IndustriALL'a üyelik başvurusu gündeme alındı. Türkiye'yi temsilen IndustriALL Küresel'in İcra Kurulunda tek Asil İcra Kurulu üyesi olarak yer alan Genel Başkanımız Ersin AKMA, üyeliğin görüşüldüğü ve oylandığı oturumda  aşağıdaki şekilde bir konuşma yaparak Türk Metal Sendikasının üyeliğinin kabul edilmesini istedi.   
 

"Sayın Başkan,

 

ITUC ve ETUC üyesi Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikasının Genel Başkanı ve IndustriALL Yönetim Kurulunun asil üyesiyim.

Türk Metal Sendikasının üyelik başvurusu uzun zamandır gündemimizde bulunmaktadır. Türk Metal Sendikasının gerek sendikal yapısı, gerekse sendikal politika alanında son yıllarda büyük bir ilerleme gösterdiğini ve Türkiye’nin örgütlenmede öncü Sendikası olduğunun altını çizmek isterim.

 

Türk Metal Sendikası 200.000 üyesi ile sektörün en büyük sendikasıdır. Kendileri geçen yıl sektörün ikinci büyük sendikası olan ve aynı zamanda IndustriALL'a üye olan Öz Çelik-İş Sendikası ile bir işbirliği anlaşması imzaladılar. Bu anlaşma sektörde son derece başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

 

Türk Metal Sendikası son olarak, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile benzer bir anlaşma imzaladı. Yönetim Kurulumuzun Türk Metal ile ilgili en son görüşmelerinde iki sendika arasında bir anlaşma olması halinde üyeliğe kabul edileceği konusunda bir eğilim oluşmuştu.

 

Yeni imzalanan söz konusu anlaşmada, “Birleşik Metal-İş Sendikasının, anlaşmanın imzalanmasının ardından, Türk Metal Sendikasının IndustriALL Küresel Sendika ve IndustriAll Avrupa Sendikasına üyeliğini destekleyeceği” açık bir biçimde ifade edilmektedir.

 

Diğer yandan IndustriALL’un Türkiye’de 4 konfederasyona bağlı 19 üyesi bulunmaktadır. Üç konfederasyona bağlı 15 sendika şu ana kadar yazılı olarak, Türk Metal’in üyeliğini desteklediklerini ifade etmişlerdir. Şu ana kadar herhangi bir itirazın olmadığını da kaydetmek isterim.

 

Bizim küresel örgütümüz IndustriALL, işçilerin küresel birliği için oluşturulmuş olup, bu hedefle çalışmaya devam etmektedir. Sendikalarımız arasında mutlaka farklılıklar vardır ve olmaya da devam edecektir. O nedenle, temsil kabiliyeti son derece yüksek olan bir sendikanın IndustriALL’a üye olması işçilerin birliği açısında son derece önemlidir.

 

O nedenle, Türk Metal Sendikası’nın IndustriALL’a üyeliğini kuvvetle desteklediğimizi buradan ifade ediyorum."


Toplantıda yapılan oylamanın sonucunda Türk Metal'in üyeliğinin kabul edilmesinin ardından; Türk Metal Genel Başkanı Pevrul KAVLAK, Genel Başkanımızı arayarak verdiği destek ve dayanışmadan dolayı teşekkür etti. KAVLAK, ayrıca gönderdiği özel bir yazı ile Genel Başkanımızın şahsında TES-İŞ Sendikası topluluğuna teşekkürlerini iletti.