3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
< Geri

 

Ne yazık ki; 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü”nde bile engelli pek çok insan ve engelli çalışanlar birçok sorunla karşılamaktadırlar. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü ilan edilmiştir. Bugün, farkındalık günüdür, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Bu konu nüfusun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğu bir dünyada, bir güne sığmayacak derecede önemlidir.

 

Ayrımcı tutum ve davranışlar, her engelli için farklı farklı sorunlar doğurmaktadır. Örneğin, eğer engelli yurttaş bir kadınsa, engelli olmanın yanı sıra cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle de toplumda dezavantajlı konuma sahip olur. Eğer engelli yurttaş bir çocuk ise engelli bir çocuk olarak her türlü sömürü karşısında savunmasız kalır. Engelli yurttaş zihinsel engelli ise çalışma yaşamının dışına en çok o itilir. İşte bu nedenledir ki, engelli sorunları geniş bir çerçevede ele alınmalıdır.

 

Engelli istihdamı ve engellilerin topluma kazandırılması için, bütün engeller kaldırmalıdır. Eğitimde, sağlıkta, çalışma yaşamında kısaca yaşamın her alanında engellilik engel olmaktan çıkarılmalıdır.

 

Sonuç olarak, 21. yüzyıl dünyasında başarısızlığın, dışlanmışlığın ve yetersizliğin nedeni engelli olma durumu değildir. Gelin, her türlü engelden uzak eşit ve adil yarınlar için birlikte mücadele edelim…

 

TES-İŞ YÖNETİM KURULU