23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin Kuruluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun!
< Geri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin Kuruluşunun 100. Yılı Kutlu Olsun!

İstanbul'un 16 Mart 1920'de işgal edilmesi üzerine, Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Paşa tarafından 19 Mart 1920'de yayınlanan bir genelgeyle Ankara'da olağanüstü yetkili bir Meclisin toplanacağı duyuruldu.

Genelgede, ''ulusun bağımsızlığını ve devletin kurtarılmasını sağlayacak önlemleri düşünüp uygulamak üzere ulusça olağanüstü yetki verilecek bir Meclisin Ankara'da toplantıya çağrılması ve dağıtılmış olan mebuslardan Ankara'ya gelebileceklerin de bu Meclise katılmaları'' istendi.

Daha sonra 22 Nisan 1920 tarihinde; Birinci Büyük Millet Meclisi açılmadan bir gün önce, Mustafa Kemal Paşa yayınladığı bir genelgeyle açılacak Meclisin bundan böyle sivil ve askeri makamların ve bütün ulusun emir alacağı en yüksek kat olacağını duyurdu.

Böylece, Milletin egemenliğini üstün kılan bağımsız ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinin temelleri de atılmış oldu. 

Milli Mücadele döneminin zorlu koşullarında ülkemizin dört bir yanından farklı görüşleri tek çatı altında toplamayı başaran, Aziz Milletimizin istikbalini hiç bir zümrenin eline bırakmayan ve  Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Kurtuluş Savaşımızı başarıya ulaştıran TBMM, 100 yıldır aynı şekilde demokrasimizin, bağımsızlığımızın ve Millet egemenliğinin garantisi olmaya devam etmektedir. Bugün Milletimiz için en mutlu, en kutlu gündür. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924 yılından itibaren kutlanan bu bayramı, 23 Nisan 1929 yılında çocuklara armağan etmiştir. Dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bugün çok sayıda ülke çocuklarıyla birlikte el ele, kol kola kutlama şansına ve ayrıcalığına sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.

Son dönemde karşı karşıya olduğumuz küresel salgın döneminde evlerinden eğitimlerine devam eden çocuklarımızın en kısa sürede arkadaşlarıyla park ve bahçelerde oynamalarını diliyor, enerji su ve gaz işçileri olarak onlara iyi bir gelecek bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz. Tüm çocuklara önce eğitimlerini tamamladıkları, daha sonra insan onuruna yakışır koşullarda çalışma imkanlarına ve eşit fırsatlara sahip oldukları bir dünya diliyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Milli Mücadelenin ölümsüz kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz. 

Milli Mücadele yıllarında toplanan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde her türlü imkansızlığa rağmen Kurtuluş Savaşının kazanılmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Yıldönümünü ve "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını" çocuklarımızla birlikte büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

TES-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU


TÜRK-İŞ'İN TBMM'NİN 100. YILI MESAJI İÇİN TIKLAYINIZ