19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
< Geri

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadeleyi başlatmak için kendisine eşlik eden 18 kişi ile birlikte İsmail Hakkı Durusu'nun kaptanlığını yaptığı Bandırma isimli vapurla Samsuna ayak basmak üzere 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra Galata rıhtımından ayrıldı. 

Birinci dünya savaşı sonrasında ülkenin içinde bulunduğu duruma çözüm arayan Atatürk, Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Anadoluya geçmek istiyordu. Orta Anadoluya kolay geçiş sağlayan ve stratejik öneme sahip olan Samsun'a İngilizler asker çıkarmıştı. Atatürk'ün ülkenin içinde bulunduğu koşullar altında Samsuna çıkışı, Kurtuluş mücadelesinin başarıya ulaşması yönünde atılan en önemli adımdır.  19 Mayıs 1919 Hakka güvenen aziz bir Milletin tarihinde dönüm noktası olmuş, sonrasında yazılan büyük destanlar ve kazanılan zaferlerle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Böylece ebedi varlığımız ve bağımsızlığımız tüm dünyaya ilan edilmiştir.

19 Mayıs’ta başlayan mücadele; Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda büyük reformlarla aralıksız bir şekilde devam etmiştir. Demokrasimiz ve birlik beraberliğimizin korunması ve güçlendirilmesi, tam sendikal hakların garanti altına alınması, Milletimizin refah seviyesinin yükseltilmesi, Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler mertebesinin üzerine çıkarılması hedeflerine ulaşmak için bugün aynı azimle çalışmak sorumluluğu ve gayreti içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda gelişmesinin önünü açacak ve Cumhuriyetimizi yükseltecek olan gençlerimize güvenimiz tamdır. Başta kurtuluş mücadelemizin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimiz boyunca vatan için şehit düşen evlatlarımızı rahmetle yad ediyoruz. Gazilerimize ve kahraman güvenlik güçlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Gençlerimizin ve Milletimizin, 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını büyük bir coşkuyla kutluyoruz.