27 MAYIS 1960 DARBESİNİ KINIYORUZ... Şehit Edilen Adnan Menderes ve Arkadaşlarını Rahmetle Anıyoruz...
< Geri

27 Mayıs 1960 Darbesini Kınıyoruz…

Şehit Edilen Adnan Menderes ve Arkadaşlarını Rahmetle Anıyoruz…

Genel Başkanımız Ersin Akma, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesinin 60. Yıldönümünde TES-İŞ Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına Bir Açıklama Yapmıştır.

Açıklamada; dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve iki bakanın idam edilmesinin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceği ve bu olayın Milletimizin hafızasında derin yaralar açtığı ifade edilmiştir.   Yapılan açıklamada aşağıdaki hususlar değerlendirilmiştir. 

“İşçi kesimi, 27 Mayıs 1960'ta yapılan Askerî Müdahaleyi, diğer darbeleri ve 15 Temmuz hain darbe girişimini hiçbir zaman unutmamıştır. Sendikal hareketin var olabilmesi, çalışanların ve sendikaların haklarını hiçbir baskı altında kalmadan savunabileceği koşulların oluşabilmesi için o ülkede Demokrasinin yerleşmiş olması hayati önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki; bugüne kadar Demokrasiye yapılan her müdahale işçi kesimine kaybettirmiştir.

Daha önce çok partili sisteme geçilerek demokratikleşme adına önemli bir adım atılmış ve 14 Mayıs 1950 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde dört yıl önce kurulmuş olan Demokrat Parti halkın yüzde 53’ünün oylarıyla iktidara gelmiştir. Bu gelişmeyle birlikte ilk defa başbakanlık görevini üstlenen Adnan Menderes, bu görevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar sürdürmüştür. 27 Mayıs 1960 tarihinde aralarında Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup general ve subayların da bulunduğu 38 kişilik Milli Birlik Komitesi yönetime el koymuş ve Adnan Menderes’i tutuklamıştır. Bu Cumhuriyet tarihimizdeki ilk askeri darbe olmuştur. Yassıada’da tutulan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dış İşleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun idamına hükmeden dava 15 Eylül 1961’de karara bağlanmıştır. Yıllar sonra; TBMM, 11 Nisan 1990’da Adnan Menderes ve arkadaşlarının itibarını iade etmiştir.

Ancak siyasi tarihimizde özellikle 12 Eylül ve 15 Temmuz’da gerçekleştirilen askeri darbe ve hain darbe girişiminin, demokrasimiz, ekonomimiz ve çalışan hakları üzerindeki etkileri hala devam etmektedir. Sendikal hareket, henüz 12 Eylül darbesinin izlerini silememişken, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi ve sonrasında çıkarılan düzenlemeler yeni sıkıntıların oluşmasına yol açmıştır.

Sendikalar işçi hak ve özgürlüklerini korumak için mücadele verirken hiçbir siyasi parti ile organik bağ içerisinde olamazlar. Dolayısıyla hangi parti iktidarda olursa olsun biz; TES-İŞ olarak, demokrasiye yapılan her müdahaleye karşı olduk, olmaya devam edeceğiz. Bir partiyi iktidara getirecek olan da iktidardan indirecek olan da; sadece ve sadece Milletin kendisidir. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmiş ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyerek kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyetine, demokrasiye ve Millet iradesine verdiği değeri ortaya koymuştur. Hepimize açıkça demokrasiyi ve Millet iradesini işaret etmiştir.  Bizler de her zaman bu yolda ilerleyecek ve sahip olduğumuz değerleri pahası ne olursa olsun korumaya devam edeceğiz.

Ayrıca; 15 Temmuz’da Milletimizin darbe girişimine karşı verdiği olağanüstü mücadele ve tepkinin ülkemizde darbeler dönemini sona erdirdiğine inanıyor, 27 Mayıs 1960 darbesini bir kez daha kınıyoruz. Şehit edilen Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz.”