ESNEK VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA İLE İLGİLİ MADDELER GERİ ÇEKİLDİ
< Geri

Genel  Başkanımız Ersin Akma, esnek çalışma ve güvencesiz çalışma ile ilgili maddelerin geri çekilmesi konusunda aşağıdaki şekilde bir açıklamada bulundu:

TBMM'de görüşmeleri süren 'İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 33. Maddesi 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın 'belirli süreli iş sözleşmesi' yapılabilmesini öngörüyordu. Teklifin 37. Maddesi ise 25 yaşından küçük gençlerin ayda 10 günden az çalıştırılması halinde emeklilik için gerekli sigorta priminin ödenmemesini öngörüyordu.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in liderliğinde kardeş sendikalarla birlikte sürdüğümüz mücadelenin ve girişimlerin sonucunda  geri çekilmesini talep ettiğimiz esnek çalışma ile ilgili 33. ve 37. Maddelerin tekliften çıkarılacağı duyurulmuştur.

Teklifin tam zamanlı çalışmadan kısmi zamanlı çalışmaya geçenlere bir yıl süreyle vergi istisnası getirmeyi öngören 21. Maddenin geri çekilmesi konusu da dahil olmak üzere  nihai durum üyelerimizle paylaşılacaktır. Mücadelemize destek veren tüm üyelerimizi, teşkilatımızı, başta Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve Genel Başkanı Ergün Atalay olmak üzere kardeş sendikaları kutluyor, esnek ve güvencesiz çalışmayla çocuklarımızın geleceğinin ellerinden alınmasına müsaade etmeyerek, işçinin yanında yer alan tüm siyasi parti gruplarına ve siyasilere teşekkür ediyoruz.