YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN
< Geri

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

Genel Başkanımız Ersin AKMA, TES-İŞ Genel Merkez Yönetim Kurulu adına aşağıdaki şekilde bir yeni yıl mesajı yayınladı: 

“Covid 19 salgını nedeniyle oldukça sıkıntılı bir yıl geçirdik. Bir yandan işimizi, aşımızı, sağlık ve güvenliğimizi korumak için çaba sarf ederken diğer yandan çarkların dönmesi ve yaşamın devam etmesi adına vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet vermek için çalıştık. Salgın başladığı günden bugüne sevdiklerimizle doyasıya kucaklaşamadık, seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle günlerce evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Çocuklarımız okullarından arkadaşlarından ve sosyal ortamlarından uzak kaldılar. Büyüklerimizin sağlığını riske atmamak için ziyaret sürelerimizi kısalttık, yüz yüze uzun sohbetlere hasret kaldık. Acil olmadıkça hastanelere gitmedik, sağlık sorunlarımızı erteledik. Kısacası sevdiğimiz, değer verdiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyden,  özgürlüklerimizden feragat etmek zorunda kaldık. 

Bu koşullarda aldığımız önlemlerle; üyelerimizin işini, ücretini, sağlık ve güvenliklerini korumuş olmak, kayıplara uğramadan bu yılı geride bırakmış olmak TES-İŞ olarak bizim en önemli tesellimiz oldu. Aramıza katılan yeni üyelerimizle birlikte her zamankinden daha güçlü bir şekilde ayaktayız ve yolumuza devam ediyoruz. 

Salgın nedeniyle çalışma hayatında çalkantılar yaşanırken “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında çalışanların 1936 yılında elde ettikleri kıdem tazminatı hakkı fona devredilmek istendi. İşçi hareketinin birliği ve kararlılığımız sayesinde ücretlerimizin vazgeçilmez parçası, geleceğimizin güvencesi olan kıdem tazminatı hakkımızı bir kez daha koruduk. “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin” 33. Maddesi ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın 'belirli süreli iş sözleşmesi' yapılabilmesinin önü açılmak istendi. Aynı Teklifin 37. Maddesi ile 25 yaşından küçük gençlerin ayda 10 günden az çalıştırılması halinde emeklilik için gerekli sigorta priminin ödenmemesi öngörülüyordu. TÜRK-İŞ'in liderliğinde teklifin esnek çalışma öngören maddelerinin geri çekilmesini sağladık. Yılın son günlerinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümet ve işveren çoğunluğu ile 2021 yılı için taleplerimizin altında ve muhalefet şerhi koyduğumuz bir asgari ücret belirledi.  Bunların yanında yine geçtiğimiz yıl içerisinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen ve sendikamıza üye olan arkadaşlarımızın sendikal haklardan eşit şartlarda faydalanabilmeleri sağlandı. 

Yeni yılda TES-İŞ olarak hedefimiz değişmeyecek; birlik beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışacak, bağıtlayacağımız sözleşmelerle kazanımlarımıza yenilerini ekleyeceğiz.  

 

Aşıların ülkemize gelmeye başlaması ile 2020 yılına veda ediyoruz. Covid19’a yakalanan vatandaşlarımızı korumak için canları pahasına savaş veren sağlık çalışanlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız. Yeni yılda aşıların başarılı sonuçlar vermesini, dünyanın pandemi öncesi güvenli günlere dönmesini diliyoruz. Üyelerimize ve tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, güvenli, esenlik dolu bir yeni yıl ve insan onuruna yakışır bir çalışma hayatı diliyoruz.”