TÜRK MİLLETİNİN EGEMENLİĞİ VE İRADESİNİ TEMSİL EDEN BİRİNCİ BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NİN AÇILIŞININ 102. YILI KUTLU OLSUN
< Geri

Türk milletinin egemenliğini ve iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yılı kutlu olsun


23 Nisan 1920, Türk milletinin egemenliğini ve iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı önemli bir tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924’de 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra da, 23 Nisan 1929’da Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiş ve ilk kez bu tarihte Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. 1979 yılında yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu milli bayramımıza, kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dolaysıyla dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya çocukları ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye olmuştur.

Türk milletinin gönlünde onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri tutan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurt dışı temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve hemen her yerde kutlanarak milli birliğimizin ve egemenliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle milletimizin geleceği olan çocuklara duyduğu güvenin ve sevginin ifadesi olarak, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Türk tarihinin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devletinin devamını emanet edeceğimiz çocuklarımızın bu bilinçle yetişmesi için milli bayramlarımız önemli yer tutmaktadır.

Bu vesile ile bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Milli Mücadelenin ölümsüz kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Milli Mücadele yıllarında toplanan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde her türlü imkansızlığa rağmen Kurtuluş Savaşının kazanılmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. Yıl dönümünü ve "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını"  büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

 

TES-İŞ Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Ersin Akma