“BİR ASIR SONRA İLK GÜNÜN COŞKUSUYLA” “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”
< Geri

BİR ASIR SONRA İLK GÜNÜN COŞKUSUYLA”

“30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”

 

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Büyük Nutkunda 30 Ağustos Zaferi ile ilgili şu sözleri söylüyor:

“….Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.''

 

Tarihin hiçbir döneminde esaret kabul etmeyen aziz Milletimiz; vatan topraklarından düşmanı atmak, bağımsızlığından hiçbir zaman ve hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha ilan etmek için “19 Mayıs 1919”da Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde “Milli Mücadele Dönemini” başlatmıştır. Milli Mücadele Dönemi; isimlerini saymakla, kahramanlıklarını anlatmakla bitiremeyeceğimiz kadın, erkek, çoluk çocuk bütün bir Milletin olağanüstü gayretleri, büyük bir askeri deha olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün başarılarıyla doludur. Kurtuluş savaşının kazanılması ve Cumhuriyetin Kurulması ile sona eren “Milli Mücadele Dönemi” tarihi değiştiren ve bugüne şekil veren eşsiz bir kahramanlık destanıdır.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, şanlı Türk ordusuna 26 Ağustos 1922 sabahı; Sakarya’da 22 gün 22 gece süren çarpışmaların sonucunda durdurulan düşmanı vatan topraklarından tamamen atmak için Büyük Taarruz emrini vermiştir. Hatt-ı müdafaa yoktur, Sath-ı müdafaa vardır. O satıh, bütün Vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz.” emriyle başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos Dumlupınar Başkomutanlık Meydan Muharebesinde kazanılan Büyük Zaferle sonuçlanmıştır.

“30 Ağustos Zaferi” Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi sözleriyle; sadece Türk tarihini değil, aynı zamanda dünya tarihinin akışını değiştiren bir zaferdir. Aradan değil bir asır, bin asır da geçse bu vatanı ve Cumhuriyeti bizlere armağan eden atalarımızı, fedakarlıklarını ve bu uğurda dökülen kanları unutmayacağız. Pek çok savaşve zaferlerle dolu dünya tarihinde eşi veya benzeri olmayan “30 Ağustos Zaferini” 100. Yıldönümünde büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Milli Mücadeleye, Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zaferi’ne, Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna önderlik eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan için savaş meydanlarında kurşuna göğsünü siper ederek şehadete yürüyen, cepheye cephane ve erzak taşıyan daha nice destanlar yazan sayısız kahramanımızı minnetle anıyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize rahmet, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.  

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

TES-İŞ YÖNETİM KURULU