TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu 02.02.2023 Perşembe günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde toplandı
< Geri

TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu 02.02.2023 Perşembe günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde toplandı

Toplantıya, kurul başkanlığını yürüten TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR  katılırken, sendikamızı temsilen Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Özil,  Eşref Erden ve ilgili sendikaların temsilcileri katıldı. 

Toplantı vesilesiyle, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Kamu Koordinasyon Kurulu üyeleri ile birlikte TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. 

Atalay basın toplantısında, Kamu Koordinasyon Kurulunun gündeminde kamu toplu iş sözleşmeleri ile taşeron ve geçici işçilik konularının bulunduğunu söyledi.  Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesine ilişkin çalışmanın bitmek üzere olduğunu söyleyen Atalay şunları kaydetti: 

"Şu anda 700 bine yakın kamu sözleşmesinin bir an evvel bitmesiyle ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor. İşçinin de talebi bizim de talebimiz, seçim sathına girmeden kamu sözleşmelerini bitirmek. Kamu sözleşmelerinde gündemde taban ücretleriyle ilgili iyileştirme var, refah payı var, ilk 6 ayla ilgili talep edilecek zam var, sosyal yardımlar var, fazla çalışma ücretleri var, hizmet zammı var. Aşağı yukarı 18’e yakın madde var. Arkadaşlar son şeklini bugün verecekler. Hafta başında da arkadaşlarımız yaptığı görüşmelerin sonuçlarını bakanlığa teslim edecekler" 

“Geçici ve Taşeron İşçi Meselesi Ülke Gündeminden Kalkmalı"

Kamu sözleşmesinin dışında taşeron ve geçici işçi meselesinin de gündemlerinde olduğunu belirten Atalay, "Şu an önümüzde geçici işçi sorunu var. Sayın bakanımız bununla ilgili açıklama yapıyor, diyor ki 'Bunu halledeceğim'. Ben TÜRK-İŞ başkanı olarak bu işi hallolmuş, bitmiş olarak görüyorum çünkü devletin bakanı açıklıyor, 'Bu mesele hallolacak' diye. Bir an evvel geçici işçi ile ilgili bu mesele ülke gündemine getirilip gündemden düşürülsün. Onun dışında taşeron işçilerimiz var. 'Taşeron' iyi bir laf değildir. 'Taşeron' lafından ne ben hoşlanıyorum ne de taşeronlar hoşlanıyor. Bu konu ülke gündeminden çıksın, Kitlerin tamamını, taşeron işçilerin tamamını hiç kimse kalmadan, bu meselenin ülke gündeminden kalkmasını talep ediyoruz. Biz bu sözleşme kadar, taşeron işçileri de önemsediğimiz için bu konuyu gündeme getiriyoruz. Taşeronların tamamını üyem olarak görüyorum, onların meselesini gündeme getirmeye gayret sarf ediyorum. Bu mesele ülke gündeminden çıksın hallolsun" dedi. 

İktidar ve muhalefetin sermaye karşısında emeği korumak zorunda olduğunu ifade eden ATALAY, "Bu ülkede 17 milyon işçiyiz. Örgütlü işçi yüzde 14'tür. Yani her 100 kişiden 86'sı örgütsüz. Bu, kabul edilebilir bir tablo değil." ifadelerini kullandı.

Kıdem tazminatının "sendikaların kırmızı çizgisi" olduğunun altını çizen Atalay, işverenler dışında herkesin kıdem tazminatı ve örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu belirtti.