8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
< Geri

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun"

-8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ile Birlikte Kahramanmaraş, Afşin, Elbistan ve Urfa'da belirlenen çadır kentlerde yaşamını sürdüren kadın vatandaşlarımızla  birlikte geçireceğiz."

“Dünya Emekçi Kadınlar Günü” başta dünya kadınları ve emek örgütleri olmak üzere uluslararası düzeyde tüm kesimlerce anılan ve kutlanan bir gündür. “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde” kadın haklarına, toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanılarak bu konularda farkındalık oluşturulmasına, siyasi, sosyal ve kültürel bilincinin geliştirilmesine yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kadın haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin yanı sıra kadının toplumsal yaşamdaki önemine, ekonomi ve çalışma hayatının gelişmesindeki rolüne dikkat çekilmektedir. 

“8 Mart Kadınlar Dünya Emekçi Günü; 8 Mart 1957 yılında ABD’nin New York eyaletinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçilerin gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin ardından çıkan yangında 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle ortaya çıkmıştır. ABD’nin yanı sıra Almanya ve Danimarka gibi ülkelerin kadınlara özel bir gün olarak anılması kararı aldıkları bu günü Birleşmiş Milletler, 16 Aralık 1977 tarihinde “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan etmiştir.  

Kadınların toplumsal yaşamda ve çalışma hayatında maruz kaldıkları ayrımcılık, adaletsizlik, eşitsizlik ve şiddet gibi her türlü kötü muameleye karşı verdikleri mücadeleyi simgelemesi açısından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” büyük önem arz etmektedir. Dünyada kadınlara karşı ayrımcılık, eşitsizlik, şiddet, istismar gibi kötü muamele halen devam etmektedir. Kız çocukları ve kadınlar eğitim ve istihdamda fırsat eşitliğine sahip değildir. Aynı şekilde kadınlar; siyasette, kamu ve özel sektörde üst düzey karar mekanizmalarında yeteri kadar temsil edilmemektedir. Mültecilerin çoğunluğunu oluşturan kadın ve çocuklar korunması gereken kesimler arasında yer almaktadır. 

TES-İŞ kadın hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, her türlü ayrımcılığa son verilmesi konularında sürdürülen çalışmalara destek vermektedir. Sendikamız, insan onuruna yaraşır koşullarda çalışmak ve yaşamak için verdikleri mücadelede bugün olduğu gibi yarında kadınlarımızın yanında yer almaya devam edecektir. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli yıkıcı deprem nedeniyle afet bölgesinde aile bireylerini, ev ve işyerlerini kaybeden pek çok kadın, çocuklarıyla birlikte çadır kentlerde yaşamaktadır. Dolayısıyla Sendikamız TES-İŞ, bu yıl Kadınlar Gününü, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ile birlikte Kahramanmaraş, Afşin, Elbistan ve Urfa'da belirlenen çadır kentlerde yaşamını sürdüren kadın vatandaşlarımızla birlikte geçirecektir. Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Osman Güngör ve Ankara 1 No’Lu Şube Başkanımız Şadiye Yeşilyurt 8 Mart’ta TÜRK-İŞ Kadın Konseyi ile birlikte belirlenen bölgelerde olacaktır. Bir kez daha depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı tedavisi devam eden vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.  “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü” en coşkulu şekilde kutluyoruz. 

TES-İŞ Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan İrfan KABALOĞLU