GENEL BAŞKANIMIZ İRFAN KABALOĞLU, SENDİKAMIZIN VE ÇALIŞMA HAYATININ ÖNCELİKLE GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARA DAİR BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU
< Geri

ÜYELERİMİZE VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR 

Değerli Arkadaşlar,

Yüksek enflasyon nedeniyle kamu ve özel sektörde çalışan üyelerimizin satın alma güçlerini koruyabilmek için toplu iş sözleşmelerinin yanında ek iyileştirme protokolleri yapmak zorunda kalıyor ve özellikle pandemiden bu yana bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şuan yürürlükte olan Kamu kesimi toplu iş sözleşmelerimizle; aslında yıllardır sendikamıza bağlı işyerlerinde yevmiye, derece ve kıdem ile ilgili adaletsizlikleri giderecek ve diğer kamu işyerleriyle yine yıllar içerisinde ortaya çıkan dengesizlikleri üyelerimiz lehine çözecek düzenlemelere imza attık. Üyelerimiz tarafından da memnuniyetle karşılanan yüzde oranda ücret zamları aldık. Böylece kamu işçileri arasında eşitliği pekiştiren adımların atılmasını sağlamış olduk.

Ancak, aylara göre enflasyon rakamlarının çok farklı oluşması nedeniyle kamu işyerlerinde çalışan ve özellikle 1 Ocak ve 1 Mart olmak üzere farklı sözleşme yürürlük tarihleri olan sözleşmeler kapsamında çalışan üyelerimiz arasında eşitliği bozabilecek riskler ortaya çıktı. Dolayısıyla kamuda ücret dengesinin korunması ve yüksek enflasyon nedeniyle tüm kamu işçilerine refah payı verilmesi amacıyla Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ nezdinde girişimlerde bulunduk. Geldiğimiz noktada; 1 Mart yürürlük tarihli sözleşmeler kapsamında çalışan üyelerimizin enflasyonun beklendiği gibi daha düşük çıkması durumunda dahi asgari 1 Ocak yürürlük tarihli sözleşmelere uygulanan %32.57 zam oranından faydalanmalarını sağlayan bir ek protokol imzalandı. Bu düzenleme ile söz konusu üyelerimizin daha yüksek oranlarda zam almalarının önünü açmış olduk. Ancak, ülkemizde nüfus bakımından oldukça yüksek sayıları temsil eden kesimlere yapılan ek zamlara, TÜRK-İŞ ve kamuda örgütlü diğer sendikalarla ile birlikte en üst düzeyde sürdürdüğümüz yoğun çabalarımıza rağmen tüm kamu işçilerine refah payı talebimiz konusunda henüz bir gelişme sağlanabilmiş değil. TES-İŞ olarak önümüzdeki toplu iş sözleşmelerinde daha iyi ücretler için çalışmalarımız elbette devam edecek, ancak kesimler arasındaki dengenin, çalışma hayatında barış ve huzurun yeniden sağlanması için tüm kamu işçilerine refah payı talebimizi yineliyoruz. Bizim üyelerimiz çok tehlikeli ve ağır şartlar altında sahada çalışıyorlar. Bunun karşılığını almaları gerektiğine inanıyor, Hükümet ve Yüksek Hakem Kurulu başta olmak üzere ilgili kesimlere bunu detaylı bir şekilde anlatıyoruz.  

Yüksek enflasyon kamu işçilerinin yanında Belediye ve özel sektör çalışanı üyelerimizi de olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. İstanbul Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ve toplu iş sözleşmeleri daha önceden yapılmış olan İSPER ve İSFALT’ta aynı şekilde iyileştirme ve ikramiyelerin eşitlenmesi taleplerimiz var.

İSKİ, İGDAŞ ve UGETAM’da toplu iş sözleşmesi müzakerelerimize üyelerimizin mevcut ekonomik koşullara göre ücret beklentilerini göz önünde bulundurarak devam ediyor, beklentilerimizin ivedilikle yerine getirilmesini bekliyoruz.

Özel sektörde, elektrik dağıtım ve elektrik üretimde de sözleşmelerimizi bağıtlamaya devam ediyoruz. Oldukça iyi sözleşmelere imza attık. Ancak bu işyerlerimizde de yüksek enflasyon nedeniyle ücret zamlarının erimesi durumunda günün koşullarına göre iyileştirme taleplerimiz elbette olacaktır.   

Bir de hükümetten daha önce aldığımız taahhütlere uygun bir şekilde taşeron şirketlerde ve sulama birliklerinde çalışan üyelerimizin artık vakit geçirmeden kadroya alınmalarını istiyoruz. Arkadaşlarımızın kadroya alınmalarının devlete ek yükler getirmeyeceğine inanıyoruz.  Vergide adalet talebimizi her platformda dile getiriyoruz. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasını talep ediyoruz. Üyelerimizin Ocak ayında aldıkları maaşı yıl sonunda da aynı şekilde almaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve adalet talebimizin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu talep ve beklentilerimiz yerine getirilinceye kadar Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ile birlikte müzakere ve mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın TES-İŞ, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Üyelerimize ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur